.: kim jesteśmy

.: nasze miejsce

.: program

.: zarząd

.: członkinie

.: działalność

.: wydarzenia

.: piszą o nas

.: galeria

.: kontakt


Aktualności - archiwum 2007


Spotkanie Jasełkowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Tychach - 11 styczeń 2007
Podczas tegorocznego spotkania wychowankowie SOSz-W zaprezentowali jak zwykle brawurowo nowatorskie i przejmujące przedstawienie pt."Królowa Śniegu". Po wstępie pogratulowano aktorom i opiekunkom niezmiernie udanego spektaklu a następnie rozpoczęto poczęstunek, podczas którego przekazano wychowankom symboliczne paczki. Na spotkanie zaproszono również przewodniczącą Oddziału Tyskiego Polskiego Towarzystwa Niewidomych, na rzecz której to organizacji zobowiązano się zebrać pieniądze podczas odbywającego sie w Karnawale Balu Cygańskiego na Zamku w Promnicach.

Bal Cygański - 20 stycznia 2007
Pałac w Promnicach gościł uczestników Balu Cygańskiego, którego organizatorkami były siostry z Tyskiego Klubu SI. Bal jak co roku miał cel charytatywny tj. pieniądze zebrane podczas loterii miały być przekazane na rzecz Polskiego Towarzystwa Niewidomych - Oddział w Tychach. Atrakcją wieczoru oprócz cudownych barwnie ubranych w stroje cygańskie uczestników balu, był wspaniale grający autentyczny zespół cygański, który dał popis tańca i pieśni cygańskiej.

Luty 2007
Klub zakończył i podsumował akcję pozyskiwania funduszy na zakup 18 łóżek dla Oddziału Septycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. Na ten cel udało się zebrac kwotę 16.538,24 PLN. Ta ciekawa inicjatywa powstała dzięki naszej siostrze Kasi Lubeckiej.

Marzec - kwiecień 2007
1/ "Pola Nadziei" to ogólnopolska kampania zbierania pieniędzy na rzecz hospicjów. W ramach tegorocznej edycji z inicjatywy 3 nauczycielek I LO w Tychach, w tym również naszej siostry Bogusi Kasperek zorganizowano szereg koncertów z których dochód w całości przekazywany był na rzecz Hospicjum im.św.Kaliksta. Jednym z koncertów był odbywający się 8 marca na scenie Teatru Małego w Tychach koncert galowy ogólnopolskiego przeglądu młodych artystów "Młode Talenty 2007"
2/ W ramach comiesięcznych spotkań klubowych zaprosiłyśmy Panią Beatę Sławek, która przebywała wraz z mężem na placówce w Jemenie. Jej prelekcja pod hasłem "kobiety w islamie" dotyczyła sytuacji społeczno-zawodowej kobiet w Jemenie. Prelegentka w sposób niezwykle barwny pokazując m.in.ciekawe przeżrocza, przedstawiła nam status kobiet jemeńskich na tle historii i gospodarki kraju.
3/ W tym samym obszarze tematycznym tj. sytuacji kobiet w różnych kulturach i religiach spotkałyśmy się z przedstawicielką Azji tzn. z młodą Chinką - mieszkającą i pracującą w "mekkce" biznesu - w Hongkongu.

Maj 2007
Galeria "Pod dachem" w Miejskim Centrum Kultury w Tychach- spotkanie na zaproszenie naszej siostry Beaty Wąsowskiej znanej i uznanej tyskiej malarki, podczas którego oprowadziła nas po swojej nowej wystawie pod przewrotnym tytułem "Nie bez Kozyry" a ponadto wyjaśniła nam, co skłoniło ją do zajęcia się tym tematem. W projekcie autorka wykorzystuje wizerunek Katarzyny Kozyry pochodzący z fotografii wykonanych podczas wernisażu jej wystawy pod tytułem "W sztuce marzenia stają się rzeczywistością" mającej
miejsce we Wrocławiu w lutym br. Beata przyznaje, iż obchodzi się z wizerunkiem Kozyry dość swobodnie, tak jak ona swobodnie posługuje się ciałem zwierząt i ludzi - z ich wizerunkiem. Wystawa ta była pierwszą w ramach cyklu "Wolnośc - prawo czy przywilej".

Czerwiec 2007
1/ W ramach rozpoczęcia obchodów V lecia naszego klubu z inicjatywy naszej siostry Kasi Lubeckiej, Prezydentki poprzedniej kadencji, w dniu 12 czerwca uczestniczyłyśmy w wyjątkowym wieczorze kulturalnym, który w zamierzeniu inicjatorów miał miec również charakter spotkania integracyjnego sióstr z innych klubów. Na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu zagościła międzynarodowa grupa baletowa M&Company, w skład której wchodzą soliści renomowanych teatrów baletu z Bostonu, Zurichu i Birmingham. Autorem całego projektu był wybitny tancerz i choreograf Mateo Klemmayer. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia były między innymi Stowarzyszenie Młodych Tworców StrefArt z Tychów oraz Fundacja Opera Śląska z Bytomia.Patronem medialnym spektaklu była m.in.Gazeta Wyborcza.
2/ W dniu 21 czerwca br. przebywały z wizytą w Polsce Soroptimistki z Klubu Lowes&District w Sassex w Wielkiej Brytani. W ramach kilkunastodniowego pobytu w naszym kraju  siostry z Angli odwiedziły również nasz Klub w Tychach. Po sympatycznym poczęstunku w domu gościnnej jak zwykle Aliny Wieczorkowskiej goście z Anglii wraz z Marysią Rożko oraz Aliną udały się w objazd miasta. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzały się pracy dydaktycznej z młodzieżą niepełnosprawną w naszej podopiecznej placówce oświatowej tj. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tychach.

Lipiec 2007
W ramach Grantu Ukraina w dniach 8-10 lipca gościły przesympatyczne siostry z Dniepropietrowska na Ukrainie: Tania i Nadia. W niedzielę rano silną grupą w składzie: Marysia, Krysia R.,Ela K.,Wiesia, Beata oraz nasze siostry Nadia i Tania wyruszyłyśmy na zwiedzanie Pszczyny: zamek, park, koncert plenerowy, i okolic: rezerwat żubrów w Jankowicach, przepiękny ogród w gospodarstwie szkółkarskim Kapias w Goczałkowicach. Po południu dziewczyny relaksowały się w SPA Hotelu Stara Poczta. W poniedziałek w godzinach do 15:00 goścmi zaopiekowała się Beata. Na popołudnie zaplanowałyśmy klubowe grillowanie u Aurelii oraz Romka w Starej Pile. Podczas grillowego spotkania dziewczyny z Ukrainy przedstawiły krótką prezentację z działalności swojego klubu z Dniepropietrowska. Spotkanie było niezwykle serdeczne, pośpiewaliśmy wymieniłyśmy doświadczenia, aż żal było się rozstawac. Tania i Nadia zaprosiły nas do siebie na Ukrainę. We wtorek wizyta skończyła się.

Październik 2007
Nasz Klub otrzymał zaproszenie na jubileuszowy recital Eli Mazur (Soroptimistka z Katowic)
W dniu 27 października 2007 r. w Sali Koncertowej im. Adama Didura w Gmachu Opery Śląskiej e Bytomiu odbył się uroczysty koncert z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej wspaniałej śpiewaczki Elżbiety Mazur. Koncert, który miałyśmy okazję usłyszeć, był popisem jej kunsztu artystycznego. Ela zaprezentowała bogaty wachlarz utworów operowych i operetkowych od „Carmen” Bizeta przez „Madame Butterfly” Pucciniego aź po „Księżniczkę Czardasza” Kalmana i „Barona cygańskiego” Straussa.

Listopad 2007
Nasze comiesięczne spotkanie było okazją do zapoznania się z kultura, architekturą i przyroda Japonii. Naszym gościem była Pani Marta Sułek, która przedstawiła bogatą, multimedialna prezentację materiału zdjęciowego ze swojego pobytu w Japonii. Wykład nosił tytuł „Galopem przez Japonię”. Japonia, jaką poznałyśmy, to zarówno kraj zabytków sakralnych (główne religie to szintoizm i buddyzm), pięknych zamków i pałaców ze wspaniale utrzymanymi ogrodami  jak również nowoczesna architektura z szybkimi kolejami oraz szklanymi wieżowcami. Miasta, które poznałyśmy to: Tokio, Mamakura, Nara i Kioto (to ostatnie znane z pięknych gejsz).

Grudzień 2007
Spotkanie grudniowe to tradycyjny opłatek, który w tym roku zorganizowałyśmy w tyskiej restauracji Pako.
W spotkaniu uczestniczyły również nasze byłe siostry: Ela Zarzutek i Krysia Gemza. Po złożeniu sobie życzeń świątecznych i przełamaniu się opłatkiem wieczór upłynął w niezwykle ciepłej atmosferze. Kasia Lubecka przekazała nam prezenty od firmy kosmetycznej Farmona z Krakowa. PO raz kolejny uczestniczyłyśmy w akcji lepienia pierogów na rzecz osób potrzebujących w Tychach.

Bieżący rok